/Files/images/2021-2022_navchalniy_rk/зно.jpg

Як проходитиме зовнішнє оцінювання 2022 року

Що таке зовнішнє незалежне оцінювання

Зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) – це тестування з різних навчальних предметів, яке мають пройти випускники закладів середньої освіти.

ЗНО проводять для того, щоб визначити рівень досягнень випускника за час навчання в школі та забезпечити рівний доступ усіх випускників до вищої освіти.

Таким чином, результати зовнішнього оцінювання можуть бути використані для двох цілей:

· як результати випускних іспитів у школі (державної підсумкової атестації, ДПА) – оцінки за шкалою від 1 до 12;

· як результати вступних іспитів у заклади вищої освіти – бали за шкалою від 100 до 200.

Зовнішнє оцінювання проводитьУкраїнський центр оцінювання якості освітита його підрозділи –регіональні центри оцінювання якості освіти. ЗНО проходить у спеціально створених пунктах тестування.

Хто має складати ЗНО

Брати участь у ЗНО можуть особи, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти 2022 року (випускники 2022 року), або вже здобули її (випускники минулих років).

Випускникам 2022 року потрібно обов’язково пройти державну підсумкову атестацію у формі зовнішнього незалежного оцінювання. До цієї категорії належать випускники старшої школи, а також учні та студенти професійно-технічних і вищих закладів освіти, які цього року здобувають повну загальну середню освіту. Випускники 2022 року реєструються на ЗНО в тому закладі освіти, де вони навчаються.

Випускникам минулих років потрібно складати ЗНО, якщо вони планують вступати на навчання дозакладів вищої освіти. Для реєстрації на ЗНО ці випускники мають надіслати реєстраційні документи до регіонального центру оцінювання якості освіти або звернутися до пунктів реєстрації, перелік яких є насайтіУкраїнського центру оцінювання якості освіти.

Реєстрація на зовнішнє незалежне оцінювання пройде на початку 2022 року.

Які предмети потрібно складати на ЗНО

Відповідно донаказуМіносвіти, кожен зареєстрований учасник має право безкоштовно пройти зовнішнє незалежне оцінювання щонайбільше з п’яти предметів.

Учасник також має змогу скласти тести з більшої кількості предметів за кошти фізичних і юридичних осіб.

Тестування відбувається з таких предметів:

· українська мова;

· українська мова і література;

· математика (завдання рівня стандарту);

· математика;

· історія України;

· англійська мова;

· іспанська мова;

· німецька мова;

· французька мова;

· біологія;

· географія;

· фізика;

· хімія.

Випускники 2022 року мають обов’язково скласти тести (тобто пройти ДПА) з таких предметів:

· українська мова;

· математика;

· історія України або іноземна мова (англійська, іспанська, німецька або французька) – за вибором випускника;

· четвертий предмет за вибором випускника (історія України, біологія, географія, фізика, хімія, англійська мова, іспанська мова, німецька мова, французька мова).

Для вступу до закладів вищої освіти і випускники 2022 року, і випускники минулих років мають пройти зовнішнє оцінювання з тих предметів, які потрібні для вступу до конкретного вишу (наприклад, українська мова, математика, фізика тощо).

Аби правильно визначити, які предмети треба скласти для вступу в заклад вищої освіти, учасникам потрібно ознайомитися з переліком конкурсних предметів ЗНО на обрану спеціальність. Такий перелік буде передбачений умовами прийому до закладів вищої освіти. З ним можна буде ознайомитися на сайтіОсвіта.ua.

Які результати потрібні для ДПА, а які – для вступу до вишу

Важливо пам’ятати, що тести з деяких предметів різняться залежно від того, чи складається цей предмет як ДПА, чи як вступний іспит у виш.

Так, існують окремі тести зукраїнської мовита зукраїнської мови і літератури. Як ДПА зараховують тільки результат виконання завдань з української мови. Для вступу можуть знадобитися або результати з української мови, або з української мови і літератури. Це залежить від спеціальності, на яку має намір вступати учасник.

Окрім того, у переліку предметів ЗНО єматематикаі математика (завдання рівня стандарту). Як результат ДПА з математики зараховують результат виконання завдань рівня стандарту (якщо випускник вивчав у школі математику на рівні стандарту) або всіх завдань тесту (якщо випускник вивчав математику на профільному рівні). Для вступу до закладів вищої освіти потрібні результати виконання всіх завдань тесту з математики.

Для державної підсумкової атестації зісторії Українивраховують результат виконання завдань частини «Період XX – початок XXI століття». Для вступу до закладу вищої освіти потрібні результати виконання всіх завдань тесту.

Як результат ДПА з іноземної мови (англійської,іспанської,німецькоїабофранцузької) буде зараховано результат виконання завдань рівня стандарту (якщо випускник вивчав цю іноземну мову на рівні стандарту) або всіх завдань тесту (якщо випускник вивчав цю іноземну мову на профільному рівні). Для вступу до закладів вищої освіти потрібні результати виконання всіх завдань тесту з іноземної мови.

Які знання перевірятимуть на ЗНО

Тести зовнішнього оцінювання створені для перевірки знань, здобутих за час навчання в школі.

Більше того, конкретний зміст тестів відповідає спеціально розробленимпрограмамзовнішнього незалежного оцінювання.

Ознайомившись із цими програмами, учасник тестування може зосередитися саме на тих темах, поняттях, явищах, датах, творах, які знадобляться йому під час складання ЗНО.

Як готуватися до ЗНО

Після того як учасник визначився з предметами зовнішнього оцінювання, варто почати підготовку до тестування.

Необхідно зважати на те, що тести з різних предметів по-різному охоплюють шкільну програму. Подекуди знадобляться знання за 5-й – 11-й класи, подекуди – за 7-й – 11-й тощо. Саме тому треба орієнтуватися на змістпрограмиЗНО з конкретного предмета.

Для комфортної підготовки до тестування учасники можуть скористатися матеріалами сайтуЗНО-ОНЛАЙН. На цьому сайті вони матимуть змогу виконувати тести за всі роки зовнішнього оцінювання, опрацьовувати завдання, згруповані за темами, читати коментарі до завдань, написані провідними фахівцями-предметниками.

Окрім того, на сайті Освіта.uaрозміщено додаткові матеріали, які стануть у пригоді під час підготовки до ЗНО.

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

НАКАЗ

№ 1166 від 02 листопада 2021 року

Про організацію та проведення у 2022 роцізовнішнього незалежного оцінюваннярезультатів навчання, здобутих на основіповної загальної середньої освіти

Відповідно до абзацу третього пункту 2 частини шостої статті 47Закону України «Про повну загальну середню освіту», Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року№ 1095(у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08 липня 2015 року№ 533), Порядку залучення педагогічних, наукових, науково-педагогічних працівників та інших фахівців до проведення зовнішнього незалежного оцінювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року№ 222(зі змінами), пункту 8 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року№ 630(зі змінами), Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 10 січня 2017 року № 25, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 січня 2017 року за № 118/29986 (зі змінами), наказу Міністерства освіти і науки України від 05 травня 2021 року № 498 «Деякі питання проведення у 2022 році зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 травня 2021 року за № 682/36304, та з метою підготовки до організованого проведення у 2022 році зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Календарний план організації та проведення у 2022 році зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, щододається.

2. Українському центру оцінювання якості освіти (Бойко В.):

1) здійснити укладання завдань для сертифікаційних робіт зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти (далі - зовнішнє оцінювання), у формі предметних тестів з:

  • української мови, української мови і літератури, історії України, англійської мови, іспанської мови, німецької мови, французької мови з урахуванням вимог підпункту 5 пункту 2 наказу Міністерства освіти і науки України від 05 травня 2021 року№ 498«Деякі питання проведення у 2022 році зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 травня 2021 року за № 682/36304 (далі - Наказ № 498), забезпечивши відповідність програмам зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 26 червня 2018 року№ 696;
  • математики (завдання рівня стандарту), математики з урахуванням вимог підпункту 5 пункту 2 Наказу№ 498, забезпечивши відповідність програмі зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання з математики, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, затвердженій наказом і Міністерства освіти і науки України від 04 грудня 2019 року№ 1513;
  • географії, фізики, Хімії, забезпечивши відповідність програмам зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 26 червня 2018 року№ 696;
  • біології, забезпечивши відповідність програмі зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання з біології, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, затвердженій наказом Міністерства освіти і науки України від 20 грудня 2018 року№ 1426;

2) здійснити укладання предметних тестів з української мови, української мови і літератури, математики, історії України, біології із завданнями, адаптованими для осіб із глибокими порушеннями зору, які використовували в процесі навчання шрифт Брайля, з урахуванням вимог, зазначених у підпункті 1 цього пункту;

3) здійснити переклад предметних тестів з історії України, математики (завдання рівня стандарту), математики, біології, географії, фізики, хімії кримськотатарською, молдовською, польською, російською, румунською, угорською мовами (із урахуванням реєстраційних даних учасників зовнішнього незалежного оцінювання);

4) спільно з директоратами фахової передвищої, вищої освіти (Шаров О.), професійної освіти (Шумік І.), дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти (Божинський В.) провести роз'яснювальну роботу серед громадськості та учнів (слухачів, студентів) закладів освіти, які у 2022 році завершують здобуття повної загальної середньої освіти, щодо порядку та особливостей проведення зовнішнього оцінювання, використання його результатів під час вступу до закладів вищої освіти і зарахування як оцінок за державну підсумкову атестацію за освітній рівень повної загальної середньої освіти.

3. Директорату фахової передвищої, вищої освіти (Шаров О.) провести роз'яснювальну роботу серед працівників закладів фахової передвищої освіти та вищої освіти, у яких забезпечується здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста з одночасним завершенням здобуття повної загальної середньої освіти, та студентів, які за результатами державної підсумкової атестації у формі зовнішнього оцінювання у 2021 році одержали 1, або 2, або 3 бали, щодо особливостей повторного проходження у 2022 році державної підсумкової атестації у формі зовнішнього оцінювання.

4. Департаменту фінансування державних і загальнодержавних видатків (Ткаченко О.) забезпечити фінансування видатків на проведення у 2022 році зовнішнього оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення зовнішнього оцінювання та моніторингу якості освіти Українським центром оцінювання якості освіти і його регіональними підрозділами.

5. Керівникам департаментів (управлінь) освіти і науки обласних, Київської міської державних адміністрацій, закладів фахової передвищої та вищої освіти:

1) сприяти Українському та регіональним центрам оцінювання якості освіти в підготовці та проведенні зовнішнього оцінювання;

2) забезпечити подання до регіональних центрів оцінювання якості освіти пропозицій щодо формування мережі пунктів проведення зовнішнього незалежного оцінювання, які відповідають кількісним показникам, зазначеним у замовленнях, що формують регіональні центри оцінювання якості освіти;

3) забезпечити створення умов для роботи пунктів реєстрації, пунктів проведення зовнішнього незалежного оцінювання та пунктів перевірки, а також надання пропозицій щодо залучення педагогічних, наукових, науково-педагогічних працівників та інших фахівців для роботи в цих пунктах у повному обсязі згідно із замовленнями, що формують регіональні центри оцінювання якості освіти.

6. Керівникам департаментів (управлінь) освіти і науки обласних, Київської міської державних адміністрацій вжити заходів щодо забезпечення в повному обсязі пунктів проведення зовнішнього незалежного оцінювання з іноземних мов пристроями для програвання аудіокомпакт-дисків зі звуковим записом, що обладнані вмонтованою або зовнішньою акустичною системою.

7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Мандзій Л.

Міністр Сергій Шкарлет

Кiлькiсть переглядiв: 1285

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.